Prawo do odliczenia VAT – usługi cateringowe a usługi gastronomiczne
Podstawową zasadą dla podatników VAT czynnych jest prawo do odliczania podatku VAT od nabywanych towarów i usług w zakresie, w jakim dokonane zakupy mają związek z wykonywanymi przez niego czynnościami opodatkowanymi. W ustawie o VAT zapisane są przypadki, w których podatnikom nie przysługuje prawo do odliczenia VAT. Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.
Usługi związane z wyżywieniem można podzielić na dwa rodzaje:
- usługi gastronomiczne (PKWiU 56.29)
- usługi cateringowe (PKWiU 56.21)
Podstawową różnicą między tymi dwoma usługami jest miejsce spożywania posiłków. Usługa gastronomiczna polega na przygotowaniu i spożyciu posiłku w miejscu, w którym jest on przyrządzony tj, w restauracji. Usługa cateringowa polega na świadczeniu usług poza lokalem usługodawcy poprzez dostarczanie gotowej lub niegotowej żywności albo napojów, lub dostarczanie żywności i napojów, przeznaczonych do spożycia przez ludzi, wraz z odpowiednimi usługami wspomagającymi pozwalającymi na ich natychmiastowe spożycie.
Usługi cateringowe nie są usługami gastronomicznymi, w związku z czym czynny podatnik VAT ma prawo do odliczenia podatku VAT.
Poniżej prezentuje kilka interpretacji indywidualnych:
1. Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 lutego 2019 r., nr 0111-KDIB3-1.4012.946.2018.1.ICz, :
“(…) zarejestrowanemu czynnemu podatnikowi podatku od towarów i usług, przysługuje, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu produktów spożywczych lub gotowych posiłków (w ramach usługi cateringu) wykorzystywanych w trakcie przeprowadzania szkoleń.
Przekazanie produktów spożywczych lub gotowych posiłków ma związek pośredni z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Zapewnienie poczęstunku podczas wielogodzinnych szkoleń klientów nie służy celom osobistym tych osób, lecz stworzeniu odpowiednich warunków do organizacji szkolenia. Tym samym wydatki te służą pośrednio do wykonywania czynności opodatkowanych przez wpływ na ogólne funkcjonowanie działalności wykonywanej przez Wnioskodawcę.
Jednocześnie wskazać należy, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje, o ile przedmiotem nabycia są faktycznie usługi cateringowe sklasyfikowane w odpowiednim grupowaniu PKWiU. Podkreślenia wymaga, że usługi cateringowe – nie stanowią usług gastronomicznych, których nabycie zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt. 4 ustawy, nie uprawnia podatnika do odliczenia podatku naliczonego. (…)”
2. Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (IPTPP2/443-7/14-4/JN z dnia 19 marca 2014 r.):
“(…) W powołanym przepisie art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy, wyłączającym prawo do odliczenia podatku naliczonego, ustawodawca wymienił usługi noclegowe oraz gastronomiczne, tym samym nie zostało wykluczone prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu zakupu usług cateringowych. (…)”
Podsumowując to na podatnik będzie ciążyła odpowiedzialność prawidłowej klasyfikacji czy nabyta usługa miała charakter usługi gastronomicznej czy cateringowej.
Ważne:
Od 1 kwietnia 2020 r. zasadą jest opodatkowanie stawką VAT 8% wszystkich czynności (tj. dostaw towarów i świadczenia usług), które według PKWiU są klasyfikowane jako usługi związane z wyżywieniem (bez rozróżnienia na spożywane na miejscu i na wynos).